Festival Východná – TV SPOT

Festival Východná – TV SPOT

Čo folklór spojil,  človek nech nerozdeľuje

 

„Ve vodičke stála, plátenečko prala…“ počuť z hudobného podmazu TV spotu pre najstarší a najslávnejší folklórny festival Východná.  Aj v časoch automatických, kedy sa už neperie ve vodičke v potôčiku, ale pustíte si prací program COTTON, má folklór svoju moc. Dokáže spájať, zdolávať a prekonávať hranice medzi ľuďmi,  náboženstvami, národnosťami, etnikami už celé generácie.  Práve túto tému spájania sme v televíznom spote pre RTVS radi nahryzli.

Ako symbol spájania sme využili ideu spletania vlasov rôznych farieb  do spoločných vrkočov

Úprava vlasov je vždy predzvesťou blížiacej sa slávnosti, preto sme sa opreli o rituál česania ako o kľúčový motív. Kamera je spočiatku intímna, detailná, aby vynikla silná téma spájania. Čierne pramene  sa jemne zväzujú do vianočky s blond a červenými kaderami. Dievčatá stoja od chrbta, nevidíme im do tváre, aby sme diváka zbytočne neodpútavali a udržali mocnú  atmosféru. Keď sú vrkoče hotové a dievčatá vytvoria jeden celok, prichádza ďalší okamih spájania –  biele ľanové košieľky dievčat sa premieňajú na spoločné premietacie plátno.  Na chrbát košieľok projektujeme fragmenty  z predošlých ročníkov festivalov. Vzniká zvláštne puto minulosti a prítomnosti. To puto je krehké a zároveň pevné – ako vrkoče.

Ďakujeme festivalu Východná za dôveru. Bola to radostná spolupráca. Spot sa vysielal 2 týždne v RTVS a napriek ťažšej téme nestratil  veselosť, na ktorú sú návštevníci podujatia zvyknutí.
Ďakujeme tiež Malému Berlínu za poskytnutie priestorov, a tiež dievčatám, ktoré tri hodiny stáli spletené bez možnosti sa rozdeliť.

Info
Dátum:

19.07.2019

Kategória:

Kampane, Video